Glukózový senzor môže zmeniť život k lepšiemu

11.09.2023

Vedeli ste, že glukózový senzor môže znížiť riziko komplikácií cukrovky, zlepšiť náladu a zvýšiť kvalitu života?

Používate vy alebo váš známy senzor na kontinuálne meranie glukózy (CGM)? Ak áno, určite viete, že je cenným nástrojom pre ľudí s cukrovkou. Bez častého pichania do prstov informuje o glykémii a jej trendoch. Má pozitívny vplyv na duševné zdravie, pretože dáva pocit istoty a väčšieho pohodlia pri kontrole hladín cukru. Aby to neostalo len pri pocitoch, znižuje počet hospitalizácií a úmrtí súvisiacich s cukrovkou a preukázateľne zvyšuje kvalitu života.

sweet-life-pqtd9ZB_NR8-unsplash.jpg

Pomocník, ale nie pre každého

Glukózový senzor na kontinuálne monitorovanie glukózy je predovšetkým určený pre pacientov s cukrovkou 1. typu, ktorých hladina glukózy v krvi počas dňa výrazne kolíše. Môže byť prínosom pre ľudí, ktorí potrebujú inzulín prijímať niekoľkokrát do dňa, či ide o cukrovku 1. alebo 2. typu, aj pre tehotné ženy s cukrovkou. Glukózový senzor ale nie je pre každého. Ľuďom, ktorí majú cukrovku 2. typu a nemajú nastavenú inzulínovú liečbu alebo užívajú iba bazálny inzulín, neprináša výhody. Ukazuje sa, že priemerné hodnoty glykémie nalačno majú podobné bez ohľadu na to, či používajú CGM alebo nie.

Zistite viac o senzorových technológiách, napríklad aj to, či na ne máte nárok.

Ovplyvňuje našu náladu

Jedným z parametrov kompenzácie cukrovky je čas strávený v cieľovom rozmedzí (TIR). S ním súvisí aj naša nálada. Ľudia, ktorí majú vyššie hodnoty TIR sú veselší, pokojnejší a majú viac energie. A ako s tým súvisí glukózový senzor? No práve CGM pomáha udržiavať hodnoty TIR čo najvyššie. Okrem toho, po jeho zavedení pociťujú ľudia menej stresu a hypoglykemických úzkostí.

Naopak, ľudia, ktorí majú hodnoty TIR nižšie, zažívajú časté hyperglykémie alebo hypoglykémie, sú viac podráždení, frustrovaní a môžu mať problém udržiavať pozornosť.

Znižuje počet dní v nemocnici

Vďaka informáciám zo senzora si pacient dokáže vhodnejšie naplánovať aktivity a predchádzať tak glykemickej variabilite, ktorá môže viesť k častým hospitalizáciám. Na základe porovnania dát ľudí, ktorí si merali glykémiu glukomerom a ľudí, ktorí používali glukózový senzor, sa zistilo, že zavedenie CGM znížilo počet hospitalizácií súvisiacich s:

  • ťažkou hypoglykémiou
  • diabetickou kómou
  • hyperglykémiou

V kombinácii s inteligentnou pumpou ešte efektívnejší

Inteligentná inzulínová pumpa na základe dát zo senzora sama upravuje dávkovanie bazálneho inzulínu a pri hyperglykémiách podá korekčný bolus. Naopak, pri poklese glykémie, pumpa môže vypnúť výdaj bazálneho inzulínu a po stabilizácii hladín glukózy bazálny inzulín opäť začne podávať. Takýto hybridný uzatvorený okruh, ktorý tvorí inteligentná inzulínová pumpa s glukózovým senzorom, zlepšuje kompenzáciu cukrovky a pacientom šetrí čas venovaný liečbe.

Zdroje:

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!