Hojenie rán u ľudí s cukrovkou

04.07.2023

Drobné zranenia či popáleniny patria k životu, no ľuďom s diabetom môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

To, ako sa naše rany hoja, je ovplyvnené mnohými faktormi, napríklad aj prítomnosťou cukrovky. Ľuďom s cukrovkou sa rany hoja horšie, pretože sú náchylnejší na infekcie a cievne zmeny. Je dôležité, aby si pokožku pravidelne kontrolovali a v prípade poranenia ju včas správne ošetrili.

people-with-home-safety-concept.jpg

Cukrovka hojenie spomaľuje

Pri hojení rán zohrávajú dôležitú úlohu fibroblasty - bunky, ktoré sa podieľajú na vzniku nového tkaniva. U ľudí s cukrovkou sú procesy jeho tvorby narušené, a tak sa rany hoja pomalšie. Okrem toho, pri zle kompenzovanej alebo vôbec neliečenej cukrovke je hladina glukózy v krvi chronicky zvýšená. Narušuje funkciu bielych krviniek, ktoré strácajú schopnosť bojovať proti baktériám. Spomaľuje sa aj krvný obeh, a preto sa živiny nedostávajú k poranenému miestu včas. Hojenie rán komplikuje aj potenie, suchá a popraskaná koža alebo infekcia nechtov.

Medzi ďalšie možné príčiny zlého hojenia rán u ľudí s cukrovkou patrí:

  • oslabenie produkcie rastových hormónov
  • zníženie schopnosti regenerácie ciev
  • oslabenie kožnej bariéry
  • znížené prekrvenie nôh

Pre zníženie rizika zlého hojenia rán je teda dôležité kontrolovať hladinu cukru v krvi a udržiavať ju pod kontrolou.

Z ranky vážny problém

Aj malá rana sa môže pri zlom hojení premeniť na vážny zdravotný problém. Nepríjemné sú rany na nohách, ktoré môžu spôsobiť bolesť a brániť človeku v chôdzi. Ak sa do rany zanesie infekcia, môže sa rozšíriť aj na svaly a kosti. Neliečená infekcia môže vyvolať sepsu alebo prerásť do gangrény, ktorá je častým dôvodom amputácií u ľudí s cukrovkou. Je preto veľmi dôležité žiadne poranenia nepodceňovať a kožu pravidelne kontrolovať hlavne v oblasti nôh.

V lete sa o svoje nohy starajte

girls-sitting-grass.jpg

Prechádzka naboso po pláži alebo čerstvo pokosenom trávniku je často súčasťou letného relaxu. Avšak, ľudia s cukrovkou by mali byť opatrnejší. Zlé prekrvenie nôh predstavuje riziko zlého hojenia rán. Preto sa odporúča aj v lete chodiť obutý v pohodlnej obuvi. Nohy je vhodné denne kontrolovať, umývať a starať sa o ich pokožku. Suchá koža je zraniteľnejšia, a tak je vhodné krémovať ju hydratačným krémom na nohy. Pri krémovaní je dobré vyhnúť sa priestorom medzi prstami. Pozor si treba dávať aj pri strihaní nechtov.

  Čo ak sa objaví rana?

Niekedy prevencia nestačí a na tele úplne znenazdajky spozorujeme poranenie. Obzvlášť u ľudí s cukrovkou treba:

  • čo najskôr ranu vyčistiť, ošetriť a prekryť ju čistým obväzom.
  • mať ranu pod drobnohľadom. Je vhodné prekonzultovať ju so všeobecným lekárom alebo diabetológom.
  • nastaviť správnu liečbu a starostlivosť. Väčšina poranení sa dá ľahko vyliečiť s použitím antibiotík, dodržiavaním hygienických zásad a správnych obväzových techník.
  • priebeh hojenia kontrolovať.

Materiál, ktorý urýchľuje hojenie?

Viete si predstaviť, že by ste si na ranu dali špeciálny hojivý obväz, ktorý by urýchlil jej liečbu? Možno sa toho onedlho dočkáme, pretože vedcom z Univerzity v Nottinghame sa podarilo identifikovať materiál, ktorý podporuje fibroblasty a imunitné bunky v hojení rán. Jeho drobné častice aplikovali na poranené miesto a rana sa uzavrela v priebehu štyroch dní až na 80 %. Tieto častice chcú aplikovať na obväz, a tak vytvoriť rýchlu a účinnú liečbu diabetických rán. Výskum ďalej prebieha, preto je zatiaľ neisté, či a kedy bude tento druh liečby dostupný.


Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!