Chystáte sa na letnú dovolenku?

11.07.2024

Máme pre vás tipy, na čo pri cukrovke nezabudnúť.

beutiful-beach-landscape-with-sunglasses-hat.jpg

Pred vycestovaním myslite na poistenie

Pri cestovaní po Európe môžete využiť európsky preukaz zdravotného poistenia. Vďaka nemu získate v prípade potreby nevyhnutnú štátnu zdravotnú starostlivosť počas dočasného pobytu v 27 krajinách EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, v Nórsku, vo Švajčiarsku a vo Veľkej Británii. Podmienky aj ceny sú pritom rovnaké, ako majú osoby poistené v danej krajine.

Pozor: preukaz vám nezaručí bezplatné služby, no môže pokryť výdavky spojené so starostlivosťou pri chronických ochoreniach, v tehotenstve či pri pôrode.

Veľmi dôležité je aj dostatočné poistenie liečebných nákladov. Nikdy neviete, čo sa stane a ceny za zdravotnú starostlivosť v zahraničí sú často astronomické. Okrem toho, mimo EÚ a vyššie uvedených krajín vám nezaručí nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť ani európsky preukaz zdravotného poistenia. Preto je vhodné vybrať si doplnkové cestovné poistenie, ktoré pokryje široké spektrum služieb (úraz, hospitalizácia, doprava do nemocnice, preprava do vlasti a pod.). Do mobilu si uložte telefónny kontakt na poisťovňu, aby ste ho mali v prípade potreby poruke.

Požiadajte lekára o potvrdenie, že máte cukrovku

Toto potvrdenie vám môže pomôcť napríklad na letisku mať pri sebe potrebné lieky a zdravotné pomôcky. Na potvrdení by nemal chýbať názov lieku a hlavne názov účinnej látky. Názvy liekov sa totiž môžu v rôznych krajinách líšiť. Liečivo si vezmite do zásoby aj pre prípad, že by sa vám na cestách znehodnotilo alebo keby sa dovolenka nečakane predĺžila.

Zistite a premyslite si, čo budete jesť

Idete do Egypta, do Maroka alebo do inej exotickej krajiny? V tom prípade sa informujte o charaktere stravovania aj z hľadiska hygieny v danej krajine. Majte so sebou rezervné jedlo vo forme trvanlivých potravín obsahujúcich sacharidy, napríklad sucháre, tyčinky, ovocné pyré v tube, a pod. Pokúste sa odolať zmrzline i prezretému ovociu. Strážte sa pri jedení vodových aj cukrových melónov a hrozna. Už 7 väčších bobúľ hrozna predstavuje 1 sacharidovú jednotku. Nejedzte ovocie na večeru či v noci, lebo vám zdvihne rannú glykémiu.

Ak letíte lietadlom, upozornite personál

Všetky potreby pre liečbu cukrovky si nechajte v príručnej batožine. Ak máte potvrdenie od lekára, inzulínové pumpy, inzulín a inzulínové perá s náplňou môžete prepravovať aj vo väčšom množstve, ako je 100 ml. Inzulínová pumpa aj CGM môžu prejsť bezpečnostnými zariadeniami na letisku. Odporúčame vopred na ne upozorniť personál kontroly. Upozorniť môžete aj letušky. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim a pri dlhých letoch si precvičovať chodidlá.

Inzulín prenášajte v termoobale

Inzulín nesmie byť vystavený priamemu svetlu a nemôže dôjsť k jeho prehriatiu, pretože stratí svoj účinok. Zásobu si odložte do chladničky. Dávku, ktorú si beriete so sebou, noste v termoobale. Inzulín ani inzulínové perá nenechávajte v aute, v batožine či v plážovej taške. Taktiež glukomer môže byť v extrémnych teplotách nefunkčný.

Pri cestovaní za veľkú mláku prispôsobte dávkovanie

Pri cestovaní na východ (Austrália, Ázia) je deň kratší, pretože sa čas posúva dopredu. Znamená to, že odlietate ráno a keď do destinácie dorazíte, je opäť ráno. Napriek únave sa odporúča nespať a čas do večera preklenúť podávaním bolusového inzulínu. Večer si treba podať bazálny inzulín a pokračovať v zaužívanom režime.

Pri cestovaní na západ (USA, Kanada) je deň dlhší. Pri dávkovaní inzulínu sa riaďte hodinkami, na ktorých máte nastavený domáci čas a to až do nasledujúceho rána vo vašej destinácii. Poznačte si čas, kedy bude končiť pôsobenie účinku bazálneho inzulínu, kedy sa glykémia zvýši. Následne ju znížte bolusovým inzulínom. Po príchode do destinácie si pred večerou zmerajte glykémiu a podajte si bolusový inzulín. Pred spaním si podajte bazálny inzulín.

Pozor na cukor v drinkoch

Počas letných horúčav nezabúdajte na dostatok tekutín. Všade si so sebou berte fľašu čistej vody. Ak siahnete po minerálke, tak s nízkym obsahom sodíka a neperlivú. Miešané drinky môžu byť lákavé, no často obsahujú veľa cukru. Ak máte možnosť urobiť si vlastnú domácu limonádu, vyskúšajte naše recepty.

Ak vás po jedle smädí a dali by ste si pivo, myslite na to, že pivo obsahuje sladový cukor – maltózu a jej obsah je vo svetlom a v tmavom pive rôzny. Má veľmi vysoký glykemický index, preto po ňom rýchlo stúpa glykémia. Spolu s pivom si preto dajte nízkosacharidové jedlo: zeleninu, varené mäso či dusenú rybu. Absolútne nevhodné je čierne pivo. Radler je kombináciou piva a citrusovej šťavy. Často má vyšší obsah sacharidov ako klasické pivo.

Dlho sa neslňte a nohy si šetrite

Nebuďte dlho na slnku. Vyhýbajte sa mu najmä v čase od 12. do 15. hodiny. Nechodievajte a nekúpte sa v mori bosí. Nezabúdajte, že aj malé zranenie na nohe môže prerásť do ťažko sa hojacej rany. Preto sa odporúča nosiť vhodnú obuv a nohy denne kontrolovať, umývať a starať sa o ich pokožku.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!

Ďalšie otázky z rovnakej kategórie

Iné informácie