Syndróm nepokojných nôh ako zlodej spánku

10.06.2024

Ak máte cukrovku, je väčšia pravdepodobnosť, že vám spánok začne kaziť neustále nutkanie pohybovať nohami.

Niektorých ľudí trápi čudný pocit v nohách, ktorý ich núti k neustálemu pohybu. Majú potrebu nohami klepať, postaviť sa a tieto pocity rozchodiť. Niekedy je to len dôsledok nudy či veľkého stresu, ak sa však pocity podobné mravčeniu, ťahaniu či páleniu opakujú častejšie, môže ísť o vážny problém s názvom syndróm nepokojných nôh. 

pensive-senior-woman-sitting-bed-feeling-worried-about-something-her-husband-is-sleeping-background.jpg

Ten, čo kradne spánok

Syndróm nepokojných nôh je pomerne časté neurologické ochorenie. Je typické nepríjemnými pocitmi v nohách, zriedkavo aj v rukách a na hrudi. Jeho prejavy sú najintenzívnejšie v pokoji, teda hlavne v noci. Ľuďom so syndrómom nepokojných nôh často narúša spánok a dokonca ich môže zo spánku aj prebudiť. Nekvalitný spánok či doslova prebdené noci negatívne vplývajú na celkovú pohodu a život človeka. Spôsobujú únavu a podráždenosť, znižujú pracovnú výkonnosť a ovplyvňujú aj rodinný život.

Príznaky rýchlo prídu aj odídu

Medzi nepríjemné pocity, ktoré sa spájajú so syndrómom nepokojných nôh patrí svrbenie, pálenie, mravčanie, pichanie alebo ťažoba. Niektorí ľudia popisujú aj pulzovanie v nohách či pocit prechodu elektrického prúdu, pričom intenzita môže byť rôzna. Väčšinou príznaky nastúpia nečakane rýchlo a tak aj ustúpia - hneď po vykonaní pohybu.

Aj napriek množstvu komplikácií, ktoré syndróm nepokojných nôh spôsobuje, u mnohých pacientov nie je odhalený. Pacienti totiž nevedia presne opísať, čo pociťujú, príznaky sú rôznorodé a diagnostika náročná.

Cukrovka môže zvýšiť riziko

Syndróm nepokojných nôh sa prejaví u 7 až 10 % ľudí. Väčšinou postihuje ľudí v strednom veku. Jeho príčina je často neznáma. Môže však súvisieť s produkciou hormónu dopamín. Medzi faktory, ktoré prispievajú k vzniku tohto ochorenia, patrí nadmerná konzumácia kofeínu a alkoholu, fajčenie, niektoré lieky či spánkové poruchy. K prejavu syndrómu nepokojných nôh môže prispieť aj cukrovka. Dlhodobo zvýšená glykémia totiž môže poškodiť nervy a spôsobiť  neuropatiu, ktorá sa často so syndrómom spája. Odhaduje sa, že syndróm nepokojných nôh sa môže objaviť až u 25 % ľudí s cukrovkou.

Čo so sebou prináša

Ak sa syndróm nepokojných nôh nelieči, jeho intenzita sa zhoršuje a stále viac a viac narúša spánok. Dlhodobý nekvalitný spánok môže spôsobiť :

  • chronickú únavu
  • problémy so sústredením a pamäťou
  • podráždenosť
  • depresiu a úzkosť
  • oslabenú imunitu

Toto všetko sa môže negatívne odzrkadliť aj v profesijnom a osobnom živote pacienta.

Ako zmierniť príznaky a zlepšiť spánok

Syndróm nepokojných nôh sa vo väčšine prípadov lieči doživotne, no jeho symptómy sa dajú veľmi dobre potláčať. Ak sa začne liečiť včas, stačí urobiť niekoľko režimových opatrení, ktoré pomôžu zmierniť jeho prejavy:

  • užívanie železa a horčíka
  • vyhýbanie sa nadmernej konzumácii alkoholu, kofeínu a cigaretám
  • zmena liekov zhoršujúcich príznaky (antidepresíva, antipsychotiká)
  • pravidelný spánok
  • masáž alebo horúci kúpeľ
  • krátka prechádzka

V prípade závažnejších prípadov sa využíva farmakologická liečba, ktorá využíva niekoľko druhov liečiv.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!

Ďalšie otázky z rovnakej kategórie

Iné informácie