Náplasť dokáže diabetikovi zachrániť nohu pred amputáciou

25.10.2017

dedkovia.jpg

Ide o samovyšetrenie, ktoré si zvládne urobiť diabetik doma sám. Náplasť v plnej výške uhrádza zdravotná poisťovňa, pričom v každom balení sú dva kusy - na každú nohu jeden. Okrem toho vie riziko vzniku diabetickej nohy odhaliť pomocou štandardných klinických a prístrojových vyšetrení aj lekár diabetológ.

Starostlivosť o nohy je v prípade diabetikov veľmi dôležitá, pretože kvôli syndrómu diabetickej nohy ju na Slovensku každoročne amputujú viac ako 450 pacientom s diabetom. Pritom až 85 % amputáciám by sa včasným odhalením poruchy dalo predísť.
Preto je veľmi dôležité aby pacienti s cukrovkou dodržiavali liečbu a nezanedbávali pravidelné kontroly u diabetológa, taktiež aj pravidelné samokontroly dolných končatín. Prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti Doc. MUDr. Emil Martinka upozorňuje, že na Slovensku trpí syndrómom diabetickej nohy 8000 ľudí, táto komplikácia však ohrozuje každého diabetika. Preto je dôležité na ňu myslieť od okamihu zistenia cukrovky. Preto by každý diabetik mal minimálne raz ročne absolvovať vyšetrenie rizika vzniku diabetickej nohy.

Naboso radšej nie

Aj keď je chôdza naboso príjemná, diabetici by si ju mali odpustiť. V dôsledku neuropatie, teda poškodenia nervov,  totiž dochádza k strate citlivosti. Pacient často poranenie vôbec necíti. Tým sa poškodenie tkanív na nohe môže zväčšiť, zhoršiť, infikovať, čím riziko amputácie narastá. Diabetológovia tiež upozorňujú na riziko tvorby otlakov a pľuzgierov, ktoré môžu byť z rovnakého dôvodu pre diabetikov nebezpečné. 

Desatoro ako predísť vzniku diabetickej nohy

1. Každodenne dodržiavajte hygienu nôh. Tá by mala zahŕňať svedomité umývanie nôh vlažnou vodou, dôkladné osušenie nôh, najmä medzi prstami, a natieranie krémom na suchú pokožku, okrem oblasti medzi prstami. Pri hygiene si aj skontrolujte a prezerajte chodidlá, ak je to potrebné, použite zrkadlo. Hľadajte suchú kožu, odreniny, otlaky, drobné rany, ale aj cudzie teleso. Starostlivo ošetrujte každé drobné poranenie chodidiel, pľuzgier, ranku alebo odreninu.

2. Noste obuv správnej veľkosti, ktorá je pevná, pohodlná, dobre sedí, netlačí a chodidlá sa v nej nepohybujú. Pred obutím si vždy topánky skontrolujte, či sa v nich nenachádza kamienok alebo iný predmet, alebo záhyb vytvorený z vnútra topánky, ktorý by mohol vytvárať tlak na chodidlo.

3. Používajte ponožky, ktoré sú určené diabetikom. Nenoste deravé ani zaštopkané ponožky alebo ponožky s tesným lemom. Ak je to možné, noste biele alebo bledé ponožky, na ktorých ľahko zistíte prítomnosť krvi a tým prípadné rany na nohách.

4. Počas spánku používajte na zohriatie radšej teplé vlnené ponožky. V žiadnom prípade nepoužívajte termofor alebo iné tepelné teleso. Predchádzajte popáleniu nôh, či už na slnku alebo používaním ohrievacích fliaš s horúcou vodou alebo elektrickými vankúšmi. Pozor si dávajte aj pri opekaní v prírode, nakoľko nohy sa Vám môžu spáliť a vy o tom nebudete vedieť.

5. Ak nájdete na nohách modriny, praskliny, zmenenú farbu, začervenanie, zarastajúce nechty, alebo plesňové infekcie, informujte o tom čím skôr svojho diabetológa alebo všeobecného lekára.

6. Nechty si strihajte dorovna, zaoblite ostré hrany pilníkom, nestrihajte príliš hlboko na stranách, ani príliš nakrátko.

7. Kurie oká, otlaky, pľuzgiere môžu byť zdrojom infekcie. Neodstraňujte ich pomocou žiletky alebo nožníc! Náplasti na kurie oká konzultujte vždy s lekárom alebo podiatrom.

8. Vyhľadajte služby odbornej medicinálnej pedikúry, ktorá sa špecializuje na ošetrovanie nôh diabetikov a suchú pedikúru, ktorá je pre diabetikov vhodnejšia, ako vlhká.

9. Neseďte s prekríženými nohami. S nohami pravidelne cvičte. Cvičenie zlepšuje prekrvenie, svalovú funkciu a je formou prevencie diabetickej nohy.

10. Vyhýbajte sa fajčeniu, lebo poškodzuje krvný obeh, spôsobuje aterosklerózu ciev, zvyšuje hladinu cholesterolu, sťažuje správne dýchanie a tým prekrvenie všetkých orgánov.

Zdroje:
https://primar.sme.sk/c/7911096/diabetikom-pomozu-aj-naplasti.html#ixzz4r3mFcBtw
Edukačný hárok Chronické komplikácie, DôveraPomáha Diabetikom.

Váš názor
Nakoľko vám pomohla táto stránka?
Hodnotenie
Na aký problém ste narazili?
Čo sa vám páčilo?
Pozor! Pravdepodobne ste zadali osobné údaje.
Ďakujeme!
Ďakujeme!