Koľko spánku stačí

Pri spánku neplatí všeobecné heslo „čím viac, tým lepšie“. Malé dieťa potrebuje dlhší celkový spánok ako dospelý človek v produktívnom veku a ten zas potrebuje spať dlhšie ako ľudia na dôchodku. Odporúčaná dĺžka spánku totiž závisí od veku. Priemerne však ľudské telo potrebuje spať približne 7 až 9 hodín denne.

Začarovaný kruh

Keď človek spí, jeho mozog vyhodnocuje a ukladá myšlienky a spomienky. Dostatok spánku, najmä toho s rýchlym pohybom očí (REM), uľahčuje mozgu spracovanie týchto informácií. Naopak, nedostatok spánku škodí najmä upevňovaniu pozitívnych emócií. Môže teda zhoršiť náladu, vyvolať stres a starosti či zhoršiť sústredenie.

Nie je potom prekvapením, keď sa problémy so spaním ešte prehĺbia. A tak sa človek dostane do kolotoča negatívnych emócií a zlého spánku. Ako z neho vystúpiť?

Tipy, ako zlepšiť spánok

  • Stanovte si pevný čas zaspávania a prebúdzania sa. Rytmus spánku a bdenia funguje lepšie, keď zaspávate aj vstávate každý deň v rovnakom čase.
  • Počas dňa sa nezabudnite hýbať. Ľudia, ktorí majú málo fyzickej aktivity počas dňa, môžu mať problém so spánkom. Choďte na prechádzku, pracujte okolo domu alebo si zacvičte. Tesne pred spaním to však už s pohybom nepreháňajte, môžete mať problém so zaspávaním. Lepšiemu spánku pomáha najmä pohyb ráno a popoludní a na čerstvom vzduchu.
  • Pred spaním veľa nejedzte ani nepite alkohol či kofeín. Môžu spôsobiť dehydratáciu, častejšie močenie či chrápanie. Okrem toho kofeín aktivuje myseľ, preto je lepšie vyhnúť sa mu aspoň 6 hodín pred spaním.
  • Najmenej 60 minút pred spaním odložte mobil, počítač aj televíziu. Modré svetlo totiž klame náš mozog, že ešte svieti slnko. V tele sa potom tvorí menej spánkového hormónu, čím sa narúša spánkový cyklus.
  • Nastavte si správnu izbovú teplotu. Ideálna teplota v spálni je 16 – 19 °C.
  • Venujte 30 min pred spaním rutine. Po ľahnutí do postele nemusíte hneď zaspať. Oddýchnite si pri jemnej hudbe, ľahkom strečingu alebo pri čítaní upokojujúcej knihy.
  • Doprajte si kvalitný matrac, pohodlný vankúš a čistú posteľnú bielizeň. Fyzioterapeut radí, ako si vybrať tie správne nielen s ohľadom na kvalitný spánok, ale aj zdravý chrbát.
  • Aj poloha, v akej spíte, je dôležitá. Napríklad spanie na bruchu zaťažuje chrbát a krk a môže spôsobiť bolesť. Prečítajte si, ktorá poloha je najvhodnejšia.

Extra pomoc od Dôvery

Medzi spánkom a duševným zdravím existuje obojsmerný vzťah. Bez dostatočného a kvalitného spánku trpí duša a naopak – chorá duša negatívne vplýva na dobrý spánok. Ak je to dlhodobo aj váš problém a nefungujú ani osvedčené tipy a rady, skúste niektorý z nástrojov pomoci od Dôvery.

1. Aplikácia VOS vám poskytne prehľad záznamov o spánku spoločne so záznamníkom nálady. Pomôže vám tak k správnej spánkovej hygiene a k lepšiemu zvládaniu stresu.

2. Ak sú vaše problémy vážnejšie, vyklikajte si samodiagnostiku pre duševné zdravie. Vyhodnotí vaše príznaky, určí pravdepodobný duševný problém a odporučí vám ďalší postup. Samodiagnostiku vyvinul a neustále vylepšuje tím lekárov a odborníkov, je anonymná a pre poistencov Dôvery bezplatná. Nezabudnite – už samotné rozmýšľanie nad otázkami pri samodiagnostike je liečivé.